Odos bėrimai : dažniausiai pasitaikantys tipai

Kai susiduriate su odos bėrimu, jums gali kilti klausimas, ar tai egzema, psoriazė, o gal kas nors visiškai kita. Šie dažniausiai pasitaikantys bėrimų tipai gali klaidinti, nes iš pirmo žvilgsnio dažnai atrodo panašiai. Išnagrinėję odos bėrimų nuotraukas, galite pradėti juos skirti ir suprasti, ką reiškia kiekvienas tipas. Šios žinios naudingos ne tik dėl smalsumo; jos gali būti labai svarbios norint veiksmingai valdyti savo odos sveikatą. Tačiau kaip būtent šios nuotraukos gali padėti jums nustatyti ir spręsti šias problemas? Tyrinėkime toliau, kad atskleistume jų unikalias savybes.

Svarbiausi dalykai

  • Egzemai būdingos raudonos, niežtinčios dėmės, dažnai su sausa oda ir sustorėjusiomis vietomis dėl pažeisto odos barjero.
  • Psoriazė pasireiškia gerai išryškėjusiomis, eriteminėmis plokštelėmis su sidabriniais žvyneliais, paprastai simetriškai išsidėsčiusiomis.
  • Kontaktinis dermatitas atsiranda dėl dirgiklių ar alergenų, kurie per 48 valandas nuo poveikio sukelia eritemą, niežulį ir vezikuliaciją.
  • Dilgėlinė yra iškilusios, niežtinčios žaizdelės, kurias sukelia histamino išsiskyrimas, įvairaus dydžio ir formos, sukeltas alergenų ar dirgiklių.
  • Karščio bėrimas atsiranda užsikimšus prakaito kanalams, todėl trinties vietose atsiranda mažų raudonų papulių ar pūslelių.

Egzema

Sergant egzema, galite pastebėti, kad jūsų oda išberta raudonomis, niežtinčiomis dėmėmis. Ši būklė, dar vadinama atopiniu dermatitu, dažnai pasireiškia kserozės (sausa oda) ir lichenifikacijos (sustorėjusi oda) požymiais. Tikriausiai žinote, kad ją gali sukelti aplinkos veiksniai, tokie kaip alergenai, dirgikliai ar stresas.

Egzemai būdingas pažeistas odos barjeras, todėl padidėja transepiderminis vandens netekimas ir padidėja jautrumas dirgikliams. Tyrimai rodo, kad jos patofiziologiją lemia genetinės mutacijos, ypač filagrino geno.

Jums gali būti naudinga palaikyti odos drėkinimą naudojant emolientus, kurie, stiprindami barjero funkciją, gali sumažinti paūmėjimus.

Įrodymai patvirtina, kad vietiniai kortikosteroidai yra pirmos eilės priemonė uždegimui ir niežuliui mažinti. Esant sunkesniems atvejams, gali prireikti kalcineurino inhibitorių arba fototerapijos.

Turėtumėte būti atsargūs dėl galimos infekcijos, nes pažeista oda gali būti kolonizuota bakterijų, ypač Staphylococcus aureus.

Psoriazė

Psoriazė – lėtinė autoimuninė liga, pasireiškianti gerai išryškėjusiomis eriteminėmis plokštelėmis su sidabriniais žvyneliais, daugiausia ant alkūnių, kelių ir galvos odos.

Pastebėsite, kad šie pažeidimai dažnai būna simetriškai išsidėstę, o tai yra skiriamasis ligos požymis. Uždegimas kyla dėl pernelyg aktyvaus imuninio atsako, dėl kurio sparčiai dauginasi odos ląstelės. Dėl šios perprodukcijos odos ląstelės kaupiasi odos paviršiuje, todėl susidaro būdingos žvynuotos dėmės.

Be fizinės išvaizdos, psoriazė gali sukelti niežulį, diskomfortą, o kai kuriais atvejais net skausmą.

Labai svarbu suvokti, kad psoriazė nėra tik kosmetinė problema; ji gali smarkiai paveikti jūsų gyvenimo kokybę. Tyrimai rodo genetinį polinkį, o aplinkos veiksniai, tokie kaip stresas, vaistai ir infekcijos, veikia kaip dirgikliai.

Gydymo būdais siekiama sumažinti uždegimą ir sulėtinti greitą odos ląstelių kaitą.

Dažniausiai naudojamas vietinis gydymas, pavyzdžiui, kortikosteroidai ir vitamino D analogai. Taip pat gali būti veiksminga fototerapija, kai kontroliuojamas ultravioletinių spindulių poveikis. Sunkiais atvejais skiriamas sisteminis gydymas, įskaitant biologinius vaistus.

Norint veiksmingai valdyti simptomus ir sumažinti ligos paūmėjimus, svarbu nuolat bendrauti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Kontaktinis dermatitas

Nors psoriazė yra autoimuninė liga, kontaktinis dermatitas atsiranda dėl dirgiklių ar alergenų poveikio odai ir sukelia uždegiminę reakciją. Tikriausiai su tuo susidūrėte, jei kada nors prisilietėte prie nuodingosios gebenės arba naudojote naują muilą, kuris sukėlė paraudimą.

Kontaktinis dermatitas skirstomas į dvi kategorijas: dirginantį kontaktinį dermatitą (DIK) ir alerginį kontaktinį dermatitą (ACD). ICD yra dažnesnis ir pasireiškia, kai medžiaga fiziškai pažeidžia odos barjerą. Kita vertus, ACD – tai imuninė reakcija į alergeną, pavyzdžiui, nikelį ar lateksą.

Diagnozuojant kontaktinį dermatitą reikia nustatyti sukėlėją, dažnai atliekant pleistro testą. Galite pastebėti tokius simptomus kaip eritema, niežulys ar vezikuliacija, kurie paprastai pasireiškia per 48 valandas po kontakto.

Gydant daugiausia dėmesio skiriama dirgiklio vengimui ir vietinio poveikio kortikosteroidų vartojimui, kad būtų sumažintas uždegimas. Emolientai taip pat gali padėti atkurti odos barjerinę funkciją.

Prevencijos tikslais , bendraudami su žinomais dirgikliais, norėsite naudoti apsauginius drabužius arba barjerinius kremus. Jei susiduriate su ACD, būtina vengti alergenų ir apsvarstyti hipoalerginius produktus.

Šių skirtumų supratimas užtikrina veiksmingą valdymą ir sumažina lėtinio dermatito išsivystymo riziką.

Dilgėlinė

Dilgėlinė, arba dilgėlinė, dažnai atsiranda staiga ir gali padengti didelius odos plotus iškilusiomis, niežtinčiomis žaizdelėmis. Šios dilgėlinės gali būti įvairaus dydžio – nuo mažų taškelių iki didelių dėmių, jos gali keisti formą arba judėti. Paprastai dilgėlinė būna raudona arba odos spalvos ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

Pagrindinė dilgėlinę sukelianti priežastis yra histamino išsiskyrimas, paprastai reaguojant į alergeną, pavyzdžiui, maistą, vaistus, vabzdžių įgėlimus ar aplinkos veiksnius. Dilgėlinę galite pastebėti veikiant tam tikriems dirgikliams, tačiau prie to gali prisidėti ir stresas, infekcijos ar temperatūros pokyčiai.

Ūminė dilgėlinė trunka trumpiau nei šešias savaites, o lėtinė – ilgiau. Diagnozuojant reikia nustatyti galimus alergenus ar dirgiklius, gali būti atliekami odos ar kraujo tyrimai.

Dilgėlinei įveikti galite vartoti antihistamininių vaistų, kurie palengvina niežulį ir sumažina paraudimus. Norint išvengti protrūkių ateityje, labai svarbu vengti žinomų veiksnių, sukeliančių dilgėlinę. Sunkiais atvejais gydytojai gali skirti kortikosteroidų ar kitų vaistų simptomams kontroliuoti.

Visada kreipkitės į gydytoją, jei dilgėlinę lydi pasunkėjęs kvėpavimas arba veido, lūpų ar liežuvio patinimas, nes tai gali reikšti sunkią alerginę reakciją, vadinamą anafilaksija.

Karščio bėrimas

Karščio bėrimas, dažnai vadinamas miliarija, paprastai atsiranda užsikimšus prakaito kanalams, todėl prakaitas susikaupia po oda. Pastebėsite mažų, raudonų papulių ar pūslelių, ypač tose vietose, kurios linkusios trintis, pavyzdžiui, ant kaklo, krūtinės ir kirkšnių. Bėrimas gali sukelti niežulį arba dilgčiojimo pojūtį. Jis dažnas karštoje, drėgnoje aplinkoje, kur gausiai prakaituojama.

Yra įvairių miliarijos tipų, kurių kiekvienas pasireiškia šiek tiek kitaip:

Tipas Aprašymas Gydymas
Miliaria Rubra Raudonos papulės, dažnos suaugusiesiems, uždegimas Vėsi aplinka, vietinis kalaminas
Miliaria Crystallina Skaidrios pūslelės, dažniau pasitaiko kūdikiams Lengvi drabužiai, švelnus valymas
Miliaria Profunda Kūno spalvos pažeidimai, dažnai pasikartojantys Venkite karščio, sumažinkite fizinį aktyvumą

Norėdami įveikti karščio bėrimą, pirmenybę teikite vėsiai ir sausai aplinkai. Dėvėkite lengvus, orui pralaidžius drabužius ir reguliariai valykite, kad prakaito kanalai būtų atviri. Simptomus gali palengvinti vietinio poveikio priemonės, pavyzdžiui, kalamino losjonas arba hidrokortizonas. Labai svarbu išlikti hidratuotam ir vengti per didelio karščio poveikio. Jei bėrimas išlieka arba užsikrečiama, kreipkitės į gydytoją. Atpažinę požymius ir įgyvendinę prevencines priemones, galite sumažinti diskomfortą ir bėrimo pasikartojimą. Atminkite, kad greiti veiksmai padeda sumažinti uždegiminį procesą ir skatina gijimą.

Išvada

Nagrinėdami odos bėrimus iš nuotraukų, išmokote atpažinti tokias dažnas būkles kaip egzema, psoriazė, kontaktinis dermatitas, dilgėlinė ir bėrimas karščiu. Kiekvienas tipas, tarsi skirtingi teptuko potėpiai ant drobės, pasižymi unikaliomis savybėmis, kurioms reikia specifinių valdymo strategijų. Šių modelių atpažinimas padeda veiksmingai gydyti ir vykdyti prevenciją. Atminkite, kad suprasdami vizualinius kiekvieno bėrimo tipo požymius galėsite reaguoti greitai ir tinkamai, užtikrindami odos sveikatą ir komfortą. Vadovaukitės šiomis žiniomis spręsdami odos problemas.

Parašykite komentarą