Norėdami sumažinti vaiko baimę eiti pas gydytoją, pradėkite nuo to, kad suprasite jo nuogąstavimus. Skatinkite atvirus pokalbius ir naudokite pozityvią kalbą, kad apsilankymas pas gydytoją būtų laikomas galimybe išlikti sveikam. Supažindinkite vaikus su gydytojo kabinetu, apsilankydami jame iš anksto, ir apsvarstykite galimybę namie, pasitelkiant žaislus, suvaidinti vaidmeninius scenarijus su gydytoju. Taip pat gali padėti atsinešti paguodos daiktų, pavyzdžiui, mėgstamą pliušinį gyvūnėlį. Supaprastinkite paaiškinimus apie procedūras ir kvieskite užduoti klausimus, kad sumažintumėte jų nerimą. Nepamirškite pasidžiaugti jų drąsa ir sustiprinti jų pasitikėjimą savimi. Yra ir veiksmingesnių strategijų, kurios šiuos vizitus gali padaryti lengvesnius ir ne tokius bauginančius.
Svarbiausi dalykai
- Nustatykite ir pašalinkite konkrečias baimes, skatindami atvirą dialogą ir normalizuodami nerimo jausmą dėl vizitų pas gydytoją.
- Naudokite pozityvią kalbą, kad vizitas pas gydytoją būtų naudingas ir įdomus, pabrėžiant naudą sveikatai.
- Paruoškite vaikus, supažindindami juos su gydytojo kabinetu ir medicininėmis priemonėmis per ankstyvus apsilankymus ir vaidmenų žaidimus.
- Supaprastinkite procedūrų paaiškinimus, suskirstydami juos į lengvai įveikiamus etapus, kad sumažintumėte jaudulį ir paaiškintumėte, ko tikėtis.
- Apsilankymo metu parūpinkite patogių daiktų ir dėmesio atitraukimo priemonių, kad nepažįstamoje aplinkoje sukurtumėte saugumo jausmą.
Supraskite jų baimes
Kai vaikai baiminasi eiti pas gydytoją, labai svarbu suprasti, kas slypi už šių jausmų. Dažnai jų nerimas kyla dėl nežinomybės baimės. Jie gali nerimauti dėl to, kas nutiks vizito metu, ar patirs skausmą.
Net medicininės įrangos vaizdas gali sužadinti jų vaizduotę ir paskatinti galvoti apie blogiausius scenarijus.
Taip pat svarbu pripažinti, kad vaikai dažnai mėgdžioja suaugusiųjų emocijas. Jei nerimaujate dėl vizito pas gydytoją, jie gali perimti jūsų jausmus ir atspindėti tą baimę. Kartais jie gali būti girdėję neigiamų istorijų iš draugų ar šeimos narių, kurios prisideda prie jų nerimo.
Skirkite laiko išklausyti vaiko nuogąstavimus jo nevertindami. Užduokite atvirus klausimus, kad padėtumėte jam išsakyti savo jausmus.
Patvirtinkite jų emocijas ir leiskite jiems suprasti, kad bijoti yra normalu. Suprasdami jų baimes, ne tik padedate jiems susidoroti, bet ir stiprinate pasitikėjimą. Tai atveria duris būsimiems pokalbiams apie sveikatą ir gerą savijautą, todėl vizitai pas gydytoją ilgainiui taps ne tokie bauginantys.
Jūsų palaikymas ir empatija gali labai palengvinti jų rūpesčius ir suteikti jiems daugiau jėgų nepažįstamose situacijose.
Naudokite pozityvią kalbą
Pozityvios kalbos vartojimas gali reikšmingai paveikti vaiko požiūrį į apsilankymą pas gydytoją. Kalbėdami apie apsilankymą pas gydytoją, daugiausia dėmesio skirkite geriesiems aspektams. Užuot sakę: „Gausite injekciją”, pabandykite: „Gydytojas padės jums išlikti sveikiems.” Šis nedidelis formuluotės pakeitimas suteikia daugiau drąsos.
Skatinkite smalsumą naudodami tokias frazes kaip „Sužinosite, koks stiprus esate” arba „Gydytojas turi specialių įrankių, kurie jums padės”. Tai padės vaikui į vizitą žiūrėti kaip į nuotykį, o ne kaip į kažką, ko reikia bijoti.
Kalbėdami apie gydytoją pabrėžkite jo kaip pagalbininko ir draugo vaidmenį. Galite sakyti: „Gydytojas čia tam, kad įsitikintumėte, jog jaučiatės puikiai!”
Jūsų pačių požiūris taip pat svarbus. Jei išreiškiate susijaudinimą ar pasitikėjimą savimi, tikėtina, kad ir jūsų vaikas atspindės šiuos jausmus. Venkite baimę sukeliančių frazių, pavyzdžiui, „Juk neskaudės”, kurios gali sukelti dar didesnį nerimą. Vietoj to sakykite: „Gali būti, kad pajusite nedidelį suspaudimą, bet tai įvyks labai greitai.”
Vaidmenų scenarijai
Vaidmenų scenarijai gali labai pakeisti vaiko požiūrį į apsilankymus pas gydytoją.
Supažindindami su medicininėmis priemonėmis ir išbandydami, kaip atrodo vizitas pas gydytoją, galite padėti sumažinti jų baimę ir sustiprinti pasitikėjimą savimi.
Kartu sukursite saugią erdvę, kurioje jie jausis sustiprėję ir pasiruošę kitam vizitui.
Susipažinkite su medicininėmis priemonėmis
Supažindindami vaiką su medicininiais įrankiais ir žaisdami vaidmeninius žaidimus galite gerokai sumažinti jo baimę lankytis pas gydytoją. Pradėkite nuo to, kad surinksite keletą įprastų medicinos priemonių, pavyzdžiui, stetoskopą, termometrą ir pleistrus. Paprastais ir pozityviais žodžiais paaiškinkite, kokią funkciją atlieka kiekvienas įrankis.
Parodykite jiems, kaip veikia stetoskopas, ir leiskite jiems pasiklausyti jūsų širdies plakimo, tada leiskite jiems išbandyti stetoskopą su jumis.
Paskatinkite vaiką imtis gydytojo vaidmens, o jūs apsimeskite pacientu. Taip pasikeisdami vaidmenimis jie įgaus pasitikėjimo savimi ir supras, kad šios priemonės skirtos padėti, o ne pakenkti. Žaisdami patikinkite juos, kad nerimauti yra normalu – taip elgiasi daugelis vaikų.
Į vaidmenų žaidimus galite įtraukti ir pliušinius gyvūnus ar lėles, laikydami juos pacientais. Tai suteikia linksmumo ir padeda vaikui susipažinti su priemonėmis ir procedūromis, su kuriomis jis gali susidurti tikro vizito metu.
Praktiniai vizitai pas gydytoją
Kaip padaryti, kad apsilankymas pas gydytoją jūsų vaikui būtų mažiau bauginantis? Vienas iš veiksmingų būdų – žaisti vaidmeninius scenarijus namuose. Tai leidžia vaikui saugioje ir kontroliuojamoje aplinkoje susipažinti su tuo, kas vyksta vizito pas gydytoją metu.
Pradėkite nuo apsimestinio gydytojo kabineto įrengimo, naudodami žaislus ar namų apyvokos daiktus. Galite pakaitomis būti gydytoju ir pacientu. Vartokite paprastą kalbą ir paaiškinkite kiekvieną žingsnį. Leiskite vaikui žaisti su medicinos įrankiais, kuriuos pristatėte, pvz., žaisliniu stetoskopu ar termometru.
Būdami „gydytoju”, galite tikrinti, ar nėra „simptomų”, ir sakyti raminančius žodžius, pabrėždami, kad gydytojas yra tam, kad padėtų. Skatinkite vaiką išreikšti savo jausmus, susijusius su vizitu, nesvarbu, ar tai būtų jaudulys, ar nerimas. Jų emocijų patvirtinimas padeda jiems jaustis išgirstiems ir suprastiems.
Vaidmeniniai žaidimai ne tik palengvina išgyvenimus, bet ir suteikia jiems įveikimo strategijų. Taip praktikuodami galite palaipsniui sumažinti jų baimę, todėl tikrasis vizitas bus daug sklandesnis ir patogesnis jums abiem.
Apsilankykite biure anksčiau
Apsilankymas gydytojo kabinete prieš paskyrimą gali būti labai svarbus jūsų vaikui. Supažindinę jį su aplinka, galite sumažinti jo nerimą ir palengvinti patį vizitą.
Pateikiame keletą būdų, kaip pradėti šį ankstyvą vizitą:
- Tyrinėkite laukiamąjį: Leiskite vaikui pasivaikščioti ir apžiūrėti turimus žaislus ar knygas. Tai gali padėti jam jaustis kaip namie.
- Susipažinkite su personalu: Jei įmanoma, supažindinkite vaiką su slaugytojais ir gydytojais. Draugiška šypsena gali sukurti pasitikėjimo jausmą.
- Aptarkite tai, ką jie mato: Pasikalbėkite apie biure esančią įrangą ir įrankius. Supratimas, kas jie yra, gali palengvinti patirtį.
- Pasipraktikuokite atsipalaidavimo technikas: Pasinaudokite šiuo laiku ir parodykite vaikui, kaip giliai kvėpuoti arba įsivaizduoti laimingą vietą vizito metu.
Toks ankstyvas susidūrimas gali paversti sudėtingą patirtį pažįstama. Skirdami laiko apsilankyti kabinete iš anksto, jūs paruošite savo vaiką sėkmei ir padėsite jam jaustis patogiau, kai ateis laikas tikrajam vizitui.
Atsineškite patogių daiktų
Pasiėmę keletą patogių daiktų, galite gerokai sumažinti vaiko nerimą vizito pas gydytoją metu. Pažįstami daiktai, pavyzdžiui, mėgstamas pliušinis gyvūnas, antklodė ar net mylimas žaislas, gali sukurti saugumo jausmą. Šie daiktai vaikui primena namus ir yra apčiuopiamas paguodos šaltinis nepažįstamoje aplinkoje.
Skatinkite vaiką pačiam išsirinkti patogius daiktus, kad suteiktumėte jam daugiau galimybių ir jausmą, jog jis gali kontroliuoti situaciją. Jei jie nesiryžta ką nors pasirinkti, galite pasiūlyti nedidelį daiktą, kuris lengvai tilptų kišenėje, kad būtų nepastebimas ir lengvai valdomas.
Taip pat galite apsvarstyti galimybę pasiimti knygą arba planšetinį kompiuterį su jų mėgstamomis laidomis ar žaidimais. Tai gali būti pramoga laukimo metu, padedanti atitraukti jų mintis nuo vizito.
Paprastai paaiškinkite procedūras
Kai vaikui tenka atlikti medicininę procedūrą, paprasta kalba gali padėti sumažinti jo baimę.
Vaizdinės priemonės ir demonstracijos gali padėti suprasti, ko tikėtis, todėl viskas atrodys ne taip bauginančiai.
Naudokite paprastą kalbą
Kalbėdami su vaiku apie tai, kas vyksta gydytojo kabinete, galite sumažinti jo baimę. Naudodami paprastą kalbą padėsite jiems suprasti, bet neapsunkinsite jų.
Išskaidykite vizitą į lengvai suprantamus terminus ir patikinkite juos, kad užduoti klausimus yra normalu. Štai keletas patarimų, kuriuos verta turėti omenyje:
- Naudokite žinomus žodžius: Pakeiskite medicininį žargoną kasdiene kalba.
- Aiškinkite po vieną žingsnį: Apibūdinkite, kas bus daroma, pavyzdžiui, pasveriama arba klausomasi širdies.
- Sutelkite dėmesį į jausmus: Leiskite jiems žinoti, kad jaudintis yra normalu ir kad gydytojas gali padėti.
- Nuraminkite juos: Pabrėžkite, kad dauguma procedūrų yra greitos ir jie netrukus grįš prie įprastos veiklos.
Vaizdinės priemonės ir demonstracijos
Vaizdinės priemonės gali būti galingi įrankiai, padedantys vaikui suprasti, ko tikėtis vizito pas gydytoją metu. Naudojant paveikslėlius, diagramas ar net vaizdo įrašus, galima supaprastinti šią patirtį, kad ji nebūtų tokia bauginanti. Pavyzdžiui, jei vaikas nerimauja dėl injekcijos, parodykite jam paprastą procedūros iliustraciją, pabrėždami, kaip greitai ji atliekama ir kaip padeda išsaugoti sveikatą.
Apsvarstykite galimybę pasitelkti žaislus ar lėles, kad pademonstruotumėte, kaip gydytojas patikrins jų širdies ritmą ar apžiūrės gerklę. Galite net namuose žaisti gydytoją ir supažindinti vaiką su instrumentais, pavyzdžiui, stetoskopu ar otoskopu, su kuriais jis susidurs. Toks praktinis metodas ne tik didina jų pasitikėjimą savimi, bet ir suteikia mažiau svetimos patirties.
Be to, galite rasti amžių atitinkančių knygų arba internetinių šaltinių, kuriuose apsilankymai pas gydytoją paaiškinami draugiškai. Skaitydami jas kartu galite užmegzti pokalbius, kad vaikas galėtų užduoti klausimus ir išreikšti savo jausmus.
Skatinkite klausimus
Skatinimas užduoti klausimus gali gerokai sumažinti vaiko nerimą dėl apsilankymo pas gydytoją. Kai vaikai jaučiasi laisvi klausti to, kas jiems rūpi, tai atveria duris į supratimą ir nuraminimą.
Norite sukurti tokią aplinką, kurioje jie jaustųsi saugūs išsakydami savo nuogąstavimus. Štai keletas būdų, kaip paskatinti vaiką išsakyti savo klausimus:
- Užduokite atvirus klausimus: vietoj klausimų „taip” ir „ne” pakvieskite vaiką pasidalyti savo mintimis ir jausmais.
- Normalizuokite jų baimes: Leiskite jiems žinoti, kad nerimauti yra normalu ir kad daugelis vaikų taip pat jaučiasi.
- Pateikite pagal amžių tinkamus paaiškinimus: Paprastais, jiems suprantamais terminais paaiškinkite, kas nutiks vizito metu.
- Pasidalykite savo patirtimi: papasakokite apie savo apsilankymus pas gydytoją, pabrėždami, kaip jautėtės ir ką sužinojote.
Apdovanokite už drąsą
Po to, kai atsakysite į vaiko klausimus ir susirūpinimą keliančius klausimus, svarbu įvertinti jo drąsą vizito pas gydytoją metu. Pripažinus jų drąsą, gali labai pasikeisti jų požiūris į būsimus apsilankymus pas gydytoją.
Galite apsvarstyti galimybę apdovanoti juos už drąsą nedideliu skanėstu arba smagia veikla po susitikimo. Tai gali padėti sukurti teigiamą asociaciją su šia patirtimi.
Pagalvokite apie lipduką, specialų užkandį ar net suplanuokite smagią išvyką į parką ar mėgstamą žaidimą. Šie apdovanojimai nebūtinai turi būti ekstravagantiški; jie tiesiog turi parodyti vaikui, kad jo drąsa buvo pastebėta ir įvertinta.
Be to, paraginkite juos pasidalyti savo įspūdžiais apie apsilankymą po vizito. Tai gali padėti jiems apdoroti patirtį ir patvirtinti, kad jų emocijos yra pagrįstos.
Tolesni veiksmai po apsilankymų
Po apsilankymų pas gydytoją labai svarbu palaikyti tolesnius pokalbius, kad padėtumėte vaikui įsisąmoninti patirtus išgyvenimus ir įgyti pasitikėjimo būsimais vizitais.
Svarbu su jais pasitarti, nes tai gali juos nuraminti, kad jų jausmai yra pagrįsti ir kad jie ne vieni susiduria su tokiomis situacijomis.
Pateikiame keletą veiksmingų būdų, kaip juos stebėti:
- Pasikalbėkite apie apsilankymą: paskatinkite vaiką pasidalyti savo mintimis ir jausmais. Užduokite atvirus klausimus, kad padėtumėte jam išreikšti savo mintis.
- Pasidžiaukite jų drąsa: Priminkite jiems, kokie drąsūs jie buvo, sustiprinkite teigiamą elgesį ir sustiprinkite jų savivertę.
- Sukurkite paguodos rutiną: sukurkite po apsilankymo įprastą rutiną, pavyzdžiui, paskaitykite mėgstamą knygą arba pasimėgaukite specialiu užkandžiu, kad sukurtumėte saugumo ir pažįstamumo jausmą.
- Aptarkite kitą apsilankymą: Jei artėja kitas vizitas, ramiai ir pozityviai apie jį pakalbėkite, pabrėždami, ko jie tikisi.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kokio amžiaus vaikams derėtų pradėti kalbėti apie apsilankymus pas gydytoją?
Apie apsilankymus pas gydytoją su vaiku galite pradėti kalbėti maždaug nuo dvejų metų. Tokio amžiaus vaikai pradeda suprasti paprastas sąvokas. Kalbėkite lengvai ir pozityviai, padėdami jiems jaustis patogiai dėl susitikimų idėjos.
Kaip išsirinkti vaikams palankų gydytoją?
Išsirinkti vaikams draugišką gydytoją nėra tas pats, kas išsirinkti ledų skonį, tačiau tai turėtų būti toks pat saldus jausmas. Ieškokite tokio, kuriame būtų žaisminga atmosfera, draugiškas personalas ir patirtis gydant vaikus. Jūsų vaikas to nusipelno!
Ar yra konkrečių knygų ar šaltinių, padedančių paruošti mano vaiką?
Galite rasti nuostabių knygų, pavyzdžiui, „Berenstaino meškiukai eina pas gydytoją” arba „Tik aš ir mano tėtis”. Šios istorijos padės jūsų vaikui suprasti ir jaustis patogiau lankantis pas gydytoją.
Ką daryti, jei mano vaikas atsisako eiti pas gydytoją?
Kai vaikas užsisklendžia prieš gydytoją, pabandykite švelniai išsiaiškinti jo jausmus. Užtikrinkite, kad bijoti yra normalu, ir pasiūlykite linksmą pramogą, pavyzdžiui, mėgstamą žaislą ar pasaką vizito metu.
Kaip broliai ir seserys gali padėti vienas kitam vizito pas gydytoją metu?
Vizitų pas gydytoją metu broliai ir seserys gali paguosti vienas kitą sakydami raminančius žodžius, laikydamiesi už rankų ar dalyvaudami linksmuose pokalbiuose. Skatinkite juos palaikyti vienas kito jausmus, taip sukurdami pozityvią patirtį, kuri padės kartu sumažinti nerimą.
Išvada
Padėti vaikui ramiau jaustis lankantis pas gydytoją galima tik supratimu ir palaikymu. Naudodami švelnią kalbą, supažindindami su kabinetu ir paversdami procedūras paprastomis istorijomis, galite paversti jų patirtį teigiama. Pasidžiaukite jų drąsa ir pasiūlykite nedidelius apdovanojimus, kad sustiprintumėte jų drąsą. Atminkite, kad kiekvienas apsilankymas yra žingsnis geresnės sveikatos link , o jums vadovaujant jie sužinos, kad gydytojai yra draugai, kurie padeda jiems jaustis kuo geriau.