Pasak Amerikos pediatrų akademijos, naujagimį reikia maudyti 2-3 kartus per savaitę. Naujagimio oda yra jautri, todėl retesnis maudymas padeda išlaikyti natūralius aliejus. Pirmosiomis savaitėmis, kol užgis bambos virkštelės kelmas, maudykite tik su kempine. Ieškokite ženklų, rodančių, kad kūdikį reikia maudyti, pavyzdžiui, matomų nešvarumų ar sausumo. Visada užtikrinkite, kad maudymosi vieta būtų šilta, ir naudokite švelnius, bekvapius valiklius, kad išvengtumėte dirginimo. Trumpos, malonios maudynės gali sustiprinti jūsų ryšį su kūdikiu. Sužinokite daugiau patarimų ir metodų, kad maudynės būtų saugios ir malonios.
Pagrindinė informacija
- Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja naujagimius maudyti 2-3 kartus per savaitę, kad būtų palaikomi natūralūs odos aliejai.
- Patariama maudyti su kempinėle, kol bambagyslės kelmas visiškai užgyja.
- Maudymo dažnumą reguliuokite atsižvelgdami į kūdikio odos būklę, patogumą ir švaros poreikius.
- Per maudymas gali sukelti išsausėjimą ir sudirginimą, todėl stebėkite, ar neatsiranda diskomforto požymių.
- Matomi nešvarumai, nemalonus kvapas ar pleiskanojanti oda gali reikšti, kad būtina maudytis.
Naujagimių odos priežiūros supratimas
Rūpinantis naujagimiu labai svarbu suprasti, kad jo oda yra švelni ir reikalauja ypatingo dėmesio. Naujagimio oda yra plonesnė ir jautresnė nei suaugusiųjų oda, todėl yra jautresnė sudirgimui ir išsausėjimui. Svarbu sukurti puoselėjančią aplinką, kuri palaikytų jų odos sveikatą.
Pirmiausia naudokite švelnias, bekvapes valymo priemones ir drėkinamuosius kremus, specialiai sukurtus kūdikiams. Šie produktai padeda palaikyti natūralų odos barjerą ir neleidžia prarasti drėgmės. Venkite produktų su aštriomis cheminėmis medžiagomis, nes jos gali pabloginti odos būklę, pavyzdžiui, egzemą ar vystyklų bėrimą.
Atkreipkite dėmesį į temperatūrą ir drėgmę namuose, nes ekstremalios sąlygos gali sukelti odos problemų. Rūpinkitės, kad kūdikio oda būtų švari ir sudrėkinta, taip išvengsite problemų, susijusių su sausumu.
Aprengdami naujagimį rinkitės minkštus, orui pralaidžius audinius, kad kuo mažiau dirgintų. Be to, tinkamai prižiūrėkite, ar neatsiranda odos ligų požymių, pavyzdžiui, bėrimų ar spalvos pakitimų.
Pastebėję ką nors neįprasto, kreipkitės į pediatrą dėl tinkamos priežiūros. Suprasdami naujagimio odos poreikius ir reaguodami į juos, užtikrinsite jo komfortą ir bendrą gerovę.
Rekomenduojamas maudymo dažnumas
Kai kalbama apie naujagimio maudymą, žinodami unikalius jo odos priežiūros poreikius, galėsite nustatyti, kaip dažnai tai daryti. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja pirmaisiais metais kūdikį maudyti maždaug 2-3 kartus per savaitę. Tokio dažnumo pakanka, nes naujagimiai nėra tokie nešvarūs kaip vyresni vaikai. Jų oda yra švelni ir gali lengvai išsausėti, todėl retesnis maudymas padeda išlaikyti natūralius riebalus.
Pirmosiomis savaitėmis galite pradėti maudyti su kempine, kol nukris ir užgis bambos kelmas. Kai kūdikis bus pasiruošęs pilnai maudytis, galite ir toliau maudyti du ar tris kartus per savaitę.
Jei kūdikiui patinka maudytis arba jis atrodo itin netvarkingas po sauskelnių keitimo, drąsiai maudykite jį dažniau, bet būkite atsargūs ir nepersistenkite.
Atkreipkite dėmesį į kūdikio odą: jei pastebėjote sausumą ar sudirgimą, apsvarstykite galimybę sumažinti maudymo dažnumą arba naudoti švelnų, bekvapį muilą.
Visada teikite pirmenybę kūdikio komfortui ir odos sveikatai, prireikus koreguokite maudymosi grafiką, atsižvelgdami į unikalius kūdikio poreikius.
Maudynės su kempine ir maudynės vonioje
Pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis maudynės su kempinėle yra švelni įžanga į maudymąsi, kol dar gyja virkštelės kelmas. Šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad virkštelės kelmas būtų sausas ir švarus, todėl maudynės su kempine yra saugiausias pasirinkimas. Galite naudoti minkštą šluostę ir šiltą vandenį, atsargiai nušluostydami kūdikio veidą, kaklą, rankas ir kitas vietas, kuriose gali kauptis nešvarumai.
Kai bambos kelmas nukris, paprastai per pirmąsias kelias savaites, galite pereiti prie maudynių vonioje. Maudynės vonioje suteikia daugiau patirties ir gali būti malonios jūsų kūdikiui. Naudokite nedidelę kūdikių vonelę arba kriauklę, pripildytą vos kelių colių šilto vandens. Visada saugiai palaikykite kūdikį ir užtikrinkite jo saugumą maudymosi metu.
Naujagimio higienos rutinoje yra vietos ir maudynėms su kempine, ir maudynėms vonioje. Vonelės su kempinėle idealiai tinka pradiniam gijimo etapui, o vonelės gali sustiprinti ryšį ir jutiminę patirtį kūdikiui augant.
Visada stebėkite vandens temperatūrą ir maudykite trumpai, kad kūdikis nesušaltų.
Požymiai, kad kūdikį reikia maudyti
Norint užtikrinti kūdikio higieną ir komfortą, labai svarbu atpažinti, kada jį reikia maudyti. Vienas iš pagrindinių požymių – matomas purvas ar nešvarumai ant odos. Jei pastebėjote kokių nors likučių nuo maitinimo ar sauskelnių keitimo, laikas maudyti.
Be to, jei kūdikis įgauna pastebimą kvapą, tai gali reikšti, kad susikaupė aliejų ir prakaito, kuriuos reikia nuplauti.
Kitas požymis yra tas, kad kūdikio oda pleiskanoja arba sausėja. Maudymas gali padėti sudrėkinti jo odą, ypač jei naudojate švelnius, bekvapius valiklius.
Be to, jei keičiant sauskelnes jūsų kūdikis atrodo neramus ar irzlus, gali būti, kad jis jaučiasi nepatogiai dėl ant odos esančių nešvarumų ar dirgiklių.
Taip pat svarbu stebėti sauskelnių keitimo dažnumą. Jei diena buvo ypač purvina ir sauskelnės buvo keičiamos daugybę kartų, išmintinga kūdikį maudyti vonioje, kad būtų užtikrinta švara.
Galiausiai atkreipkite dėmesį į bendrą kūdikio elgseną; jei po maudynių jis atrodo labiau patenkintas, tai gali būti ženklas, kad jis vertina švaros komfortą.
Reguliariai vertindami šiuos požymius padėsite naujagimiui jaustis patogiai ir būti sveikam.
Patarimai, kaip maudyti naujagimius
Naujagimio maudymas gali būti labai maloni patirtis, tačiau labai svarbu tam pasiruošti ir elgtis atsargiai. Pradėkite nuo to, kad susirinksite visus reikiamus reikmenis: minkštą prausiklį, švelnų kūdikių muilą, rankšluostį ir švarias sauskelnes. Įsitikinkite, kad maudymosi vieta yra šilta ir joje nėra skersvėjo, kad kūdikiui būtų patogu.
Kai būsite pasiruošę, pasirinkite saugų maudymo būdą. Kūdikį galite maudyti mažoje vonelėje arba kriauklėje, bet visada palaikykite jo galvą ir kaklą. Naudokite drungną vandenį, kad įsitikintumėte, ar jis nėra per karštas.
Nusirenkite kūdikį palaipsniui, laikydami jį suvyniotą į rankšluostį, kad būtų šilta. Pradėkite valyti veidą tik vandeniu, vengdami muilo. Pereikite prie kūno, plaukite nuo viršaus į apačią ir atkreipkite ypatingą dėmesį į raukšles ir klostes, kuriose gali kauptis nešvarumai. Kruopščiai nuskalaukite, kad neliktų muilo likučių.
Maudykitės trumpai, maždaug 5-10 minučių, kad neatšaldytumėte kūdikio. Po maudynių suvyniokite kūdikį į šiltą rankšluostį ir švelniai nusausinkite. Drėkinkite jų odą kūdikių losjonu, kad ji būtų sudrėkinta.
Visada būkite atidūs ir niekada nepalikite kūdikio vandenyje be priežiūros.
Dažnai užduodami klausimai
Kada galima pradėti naudoti muilą naujagimiui?
Muilą naujagimiui galite pradėti naudoti po kelių pirmųjų savaičių, kai jo oda prisitaikys. Kad išvengtumėte dirginimo, rinkitės švelnų muilą be kvapiųjų medžiagų ir visada stebėkite, ar kūdikio oda nereaguoja.
Kaip turėčiau nusausinti naujagimį po maudynių?
Išmaudę naujagimį švelniai suvyniokite jį į minkštą rankšluostį, glostydami, o ne trindami jo švelnią odelę. Įsitikinkite, kad rankšluostis yra šiltas, kad kūdikiui būtų patogu ir jauku šiuo svarbiu metu.
Ar galiu maudyti naujagimį kriauklėje?
Taip, naujagimį galite maudyti kriauklėje, jei ji saugi ir švari. Įsitikinkite, kad vanduo yra šiltas, o ne karštas, ir visada saugiai palaikykite kūdikį, kad jis nepaslystų.
Ar saugu naujagimį maudyti kasdien?
Paprastai nerekomenduojama naujagimį maudyti kasdien. Kasdienės maudynės gali išsausinti jų jautrią odą. Vietoj to apsvarstykite galimybę maudyti juos du-tris kartus per savaitę, užtikrinant, kad tarp maudynių jie būtų švarūs.
Kokios temperatūros vanduo vonioje turėtų būti mano naujagimiui?
Turėtumėte užtikrinti, kad naujagimio vanduo vonioje būtų maloniai šiltas, maždaug 37 °C (98,6 °F). Patikrinkite jį ranka arba alkūne, kad išvengtumėte perkaitimo ir užtikrintumėte mažylio saugumą bei komfortą maudymosi metu.
Išvada
Didžiajame tėvystės plane naujagimio maudymas neturėtų būti panašus į kasnakt vykstančias olimpines žaidynes. Iš tikrųjų dažnai mažiau reiškia daugiau, kai kalbama apie jų jautrią odą. Taigi, jei jūsų mažylis neįklimpo į purvo lysvę arba, būkime atviri, neišsipurvino sauskelnių, laikykitės kempininių vonių ir retkarčiais maudykite vonioje. Priimkite paprastumą; jūsų kūdikio oda jums padėkos, o jūs galbūt rasite keletą papildomų akimirkų gurkšnoti drungną kavą.