7 nėštumo savaitė: Pagrindinių organų formavimasis

Septynias nėštumo savaites sparčiai formuojasi pagrindiniai organai. Jūsų embrionas yra maždaug 1,25 cm ilgio ir jame vyksta esminiai pokyčiai, įskaitant širdies, smegenų, nugaros smegenų, virškinimo ir kvėpavimo sistemų formavimąsi. Širdis virsta sudėtingu keturių kamerų organu ir pradeda pumpuoti kraują. Tuo tarpu nervinis vamzdelis užsidaro, todėl vystosi galvos ir nugaros smegenys. Be to, pradeda formuotis virškinimo traktas ir plaučių struktūros. Šis etapas yra labai svarbus kuriant pamatines sistemas. Išnagrinėjus, kas vyksta toliau, galima daugiau sužinoti apie jūsų kūdikio augimo kelionę.

Pagrindinės išvados

  • Septintąją savaitę embrionas yra apie 1,25 cm dydžio ir turi ankstyvų organų vystymosi požymių, panašus į pulkelį.
  • Gastruliacijos metu susiformuoja trys gemaliniai sluoksniai: ektoderma, mezoderma ir endoderma, kurie yra labai svarbūs organų formavimuisi.
  • Širdis tampa sudėtingu keturių kamerų organu, pradedančiu kraujo apytaką, kad būtų tiekiamos maistinės medžiagos ir deguonis.
  • Iš nervinio vamzdelio pradeda vystytis pagrindinės smegenų struktūros: priekinės, vidurinės ir užpakalinės smegenys.
  • Su žarnų vamzdeliu pradeda formuotis virškinimo sistema, o plaučių pumpurai rodo ankstyvą kvėpavimo sistemos vystymąsi.

7 savaitės apžvalga

Septintąją nėštumo savaitę jūsų besivystantis embrionas pradeda smarkiai keistis. Ši savaitė žymi esminį embriono vystymosi etapą , nes pradeda formuotis įvairios sistemos. Embrionas yra maždaug 1,25 cm ilgio ir panašus į mažą buožgalvį.

Gastruliacija – procesas, kurio metu formuojasi trys gemalo sluoksniai– ektoderma, mezoderma ir endoderma. Iš šių sluoksnių ilgainiui išsivystys visi pagrindiniai organai ir audiniai.

Šią savaitę užsidaro nervinis vamzdelis, iš kurio išsivystys galvos ir nugaros smegenys. Taip pat formuojasi virškinamojo trakto užuomazgos, padedančios pagrindą kūdikio virškinimo sistemai. Pasirodo galūnių pumpurai, rodantys, kur augs rankos ir kojos, o primityvioji širdis pradeda vystytis, nors apie širdies ypatumus dar nekalbėsime.

Hormoniniai pokyčiai Jūsų organizme taip pat reikšmingi; padidėjęs žmogaus chorioninio gonadotropino (hCG) kiekis palaiko nėštumą. Gali pasireikšti ankstyvieji nėštumo simptomai, tokie kaip nuovargis ir pykinimas, nes Jūsų organizmas prisitaiko prie šių greitų pokyčių.

Širdies vystymasis

7 nėštumo savaitę jūsų kūdikio širdis smarkiai vystosi, o jos struktūra tampa vis aiškesnė.

Prasideda kraujo apytaka, o tai yra esminis embriono etapas.

Šie pokyčiai yra labai svarbūs siekiant užtikrinti tinkamą deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą nėštumo eigoje.

Širdies struktūros formavimasis

Septintą nėštumo savaitę širdies vystymasis pasiekia gyvybiškai svarbų etapą, nes jos struktūros formavimasis tampa vis sudėtingesnis. Širdis, kuri yra būtina vaisiaus kraujotakai, pradeda įgauti galutinę struktūrą.

Šiuo metu galima pastebėti kelis svarbiausius pokyčius:

  • Širdį sudaro keturios atskiros kameros: du prieširdžiai ir du skilveliai.
  • Prasideda prieširdžių pertvara, skirianti dešinįjį ir kairįjį prieširdžius.
  • Prasideda skilvelių pertvara, atskirianti dešinįjį ir kairįjį skilvelius.
  • Pradeda vystytis širdies vožtuvai, užtikrinantys vienakryptę kraujo tėkmę.
  • Pradeda formuotis laidumo sistema, koordinuojanti ritmiškus širdies susitraukimus.

Atsiradus šioms struktūroms, sustiprėja širdies gebėjimas efektyviai pumpuoti kraują ir sukuriamas pagrindas būsimoms kraujotakos funkcijoms.

Šiuo laikotarpiu iš paprastos į vamzdelį panašios struktūros tampa sudėtingesniu organu, galinčiu padėti augančiam vaisiui. Šių pokyčių supratimas yra labai svarbus, nes jie sudaro pagrindą širdies funkcijoms ateinančiomis savaitėmis.

Jūsų kūdikio širdyje vyksta nuostabūs pokyčiai, todėl šis ankstyvosios raidos laikotarpis yra labai įdomus.

Prasideda kraujo apytaka

Širdies struktūrai tapus labiau apibrėžtai, kraujotaka pradeda formuotis maždaug septintą nėštumo savaitę. Šiuo etapu širdis iš paprasto vamzdelio virsta sudėtingesniu organu su kameromis ir vožtuvais. Šie pokyčiai yra svarbūs, nes paruošia širdį pumpuoti deguonimi prisotintą kraują visame besivystančiame embrione.

Plakdama širdis varo kraują į besiformuojančią kraujotakos sistemą. Galbūt to dar nejaučiate, bet šis ritmingas pumpavimas yra būtinas, kad sparčiai augančios ląstelės būtų aprūpinamos maistinėmis medžiagomis ir deguonimi. Keturiųširdies kamerų– dviejų prieširdžių ir dviejų skilvelių – formacija užtikrina veiksmingą deguonies turtingo ir skurdaus kraujo atskyrimą.

Tuo metu taip pat vystosi pagrindinės kraujagyslės. Bambagyslė pradeda vaidinti svarbų vaidmenį – ji sujungia embrioną su placenta, užtikrina maisto medžiagų ir dujų apykaitą.

Šios kraujotakos sistemos sukūrimas yra labai svarbus embriono augimui ir vystymuisi palaikyti. Galite būti tikri, kad šis ankstyvas kraujo apytakos formavimasis yra pagrindas sudėtingai širdies ir kraujagyslių sistemai, kuri palaikys jūsų kūdikį viso nėštumo metu.

Pasiekti raidos etapai

Iki septintosios nėštumo savaitės pabaigos pasiekiami svarbūs širdies vystymosi etapai. Kūdikio širdis iš paprasto vamzdelio virto sudėtingesne struktūra, padedančia pagrindą veiksmingai kraujotakai. Ši transformacija labai svarbi, nes ji palaiko besiformuojančius organus ir audinius.

Šiame etape galite tikėtis šių etapų:

  • Širdis padalijama į keturias kameras ir paruošiama efektyviam kraujo tekėjimui.
  • Pradėjo formuotis atrioventrikuliniai vožtuvai, užtikrinantys tinkamą kraujo judėjimą tarp kamerų.
  • Vystosi širdies elektrinė sistema, leidžianti koordinuotai susitraukinėti.
  • Kraujo apytaka suintensyvėjo, augantys audiniai aprūpinami deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.
  • Aorta ir plaučių arterija diferencijavosi, sudarydamos sisteminės ir plaučių kraujotakos kelius.

Šie pokyčiai yra labai svarbūs kūdikio augimui ir vystymuisi. Širdžiai bręstant, ji vaidins vis svarbesnį vaidmenį bendroje sveikatoje.

Šių etapų stebėjimas padeda užtikrinti, kad jūsų kūdikio širdis gerai funkcionuotų, ir sudaro prielaidas tolesniam vystymuisi.

Smegenų formavimasis

Septynias nėštumo savaites formuojasi nervinis vamzdelis, kuris yra labai svarbus centrinės nervų sistemos vystymuisi.

Šio proceso metu susiformuoja pagrindinės smegenų struktūros, kurios ateityje palaikys kognityvines ir motorines funkcijas.

Suprasti šiuos ankstyvuosius etapus svarbu, kad būtų galima atpažinti smegenų sveikatos pagrindus.

Neuroninių vamzdelių vystymasis

Septintą nėštumo savaitę pradeda vystytis nervinis vamzdelis, padedantis pagrindą galvos ir nugaros smegenims. Ši struktūra yra labai svarbi Jūsų kūdikio centrinei nervų sistemai ir iš jos ilgainiui išsivystys įvairūs svarbūs komponentai.

Formuojantis nerviniam vamzdeliui, vyksta keli svarbūs procesai:

  • Nervinės plokštelės formavimasis: Nervinė plokštelė sustorėja ir žymi pradinį nervinio vamzdelio etapą.
  • Nervinės plokštelės sulenkimas: nervinės plokštelės kraštai užlenkiami į viršų ir susidaro nervinis griovelis.
  • Neuroninio vamzdelio užsidarymas: kraštai susijungia ir susilieja, o tai labai svarbu tinkamam vystymuisi.
  • Segmentacija: nervinis vamzdelis suskyla į sritis, kurios taps skirtingomis galvos ir nugaros smegenų dalimis.
  • Prasideda neurogenezė: Pradeda formuotis pirmieji neuronai, sudarantys prielaidas sudėtingiems neuronų tinklams.

Tinkamas nervinio vamzdelio užsidarymas yra labai svarbus, nes jo nesėkmė gali sukelti rimtų defektų, tokių kaip spina bifida ar anencefalija.

Tinkamas folio rūgšties vartojimas šiuo laikotarpiu gali padėti palaikyti sveiką nervinio vamzdelio vystymąsi.

Smegenų struktūros formavimasis

Kai nervinis vamzdelis užsidaro, pradeda formuotis smegenų struktūros pagrindas. Procesas prasideda nuo neuroektoderminių ląstelių diferenciacijos , iš kurių galiausiai susiformuos įvairios smegenų sritys. Šis ankstyvasis etapas yra labai svarbus, nes sudaro prielaidas sudėtingai smegenų architektūrai.

Šiuo laikotarpiu iš nervinės plokštelės išsivysto priekinės, vidurinės ir užpakalinės smegen ys. Pastebėsite, kad iš priekinių smegenų išsivysto tokios struktūros kaip telencefalonas ir diencefalonas, kurios yra labai svarbios aukštesnėms pažintinėms funkcijoms ir jutimų apdorojimui.

Vidurinės smegenys atlieka motorinių judesių vaidmenį, o užpakalinės smegenys formuoja tokias struktūras kaip smegenėlės ir smegenys, atsakingos už koordinaciją ir kritines funkcijas.

Neurogenezė vyksta dauginantis nervų progenitorių ląstelėms ir migruojant į joms skirtas vietas. Po to formuojasi aksonai ir dendritai, užmezgantys ryšius tarp neuronų. Šis sudėtingas ryšių tinklas yra būsimos smegenų veiklos pagrindas.

Nugaros smegenų vystymasis

Iki septintosios nėštumo savaitės pasiekiama didelė pažanga nugaros smegenų vystymesi. Nervinis vamzdelis, sudarantis nugaros smegenų pagrindą, užsidaro ir pradeda diferencijuotis į įvairius segmentus. Šis procesas yra labai svarbus centrinės nervų sistemos struktūrai sukurti.

Per šią savaitę galite tikėtis pastebėti šiuos pokyčius:

  • Nervinio vamzdelio užsidarymas: Nervinis vamzdelis baigia užsidaryti, o tai labai svarbu, kad būtų išvengta defektų.
  • Ląstelių dauginimasis: Spartus neuroektoderminių ląstelių dauginimasis sudaro pagrindą nugaros smegenų struktūrai.
  • Neuronų diferenciacija: neuronų pradinės ląstelės pradeda diferencijuotis į motorinius ir sensorinius neuronus.
  • Nugaros nervų formavimasis: pradeda formuotis ankstyvieji nugaros nervai, jungiantys besivystančias nugaros smegenis su kūnu.
  • Pradiniai refleksų keliai: Pradeda formuotis primityvūs refleksų keliai, kurie yra svarbūs pagrindinėms motorinėms funkcijoms.

Šie pokyčiai lemia būsimą kūdikio koordinaciją, pojūčius ir bendrą judesių kontrolę.

Svarbu suprasti šią raidą, nes ji sudaro prielaidas sudėtingesnėms neurologinėms funkcijoms ateinančiomis savaitėmis.

Virškinimo sistemos kilmė

Pasibaigus nervinio vamzdelio uždarymui, pradeda formuotis virškinimo sistemos pagrindai. Šiuo etapu iš embriono endodermos susiformuoja žarnų vamzdelis, kuris ilgainiui diferencijuojasi į įvairias virškinimo sistemos sudedamąsias dalis. Šis procesas prasideda embrionui vykstant gastruliacijai, kurios metu susiformuoja endodermos, mezodermos ir ektodermos sluoksniai.

Šios savaitės eigoje pastebėsite, kad formuojasi priekinės, vidurinės ir užpakalinės žar nos struktūros. Iš priekinės žarnos dalies išsivystys stemplė, skrandis ir pradinė plonosios žarnos dalis. Tuo tarpu vidurinis žarnynas išsiplės ir suformuos didžiąją plonosios žarnos dalį ir dalį storosios žarnos. Užpakalinis žarnynas sudarys tiesiąją žarną ir apatinę storosios žarnos dalį.

Be to, iš endodermos sluoksnio pradeda formuotis kepenys ir kasa. Šie organai atlieka svarbų vaidmenį virškinimo ir medžiagų apykaitos procesuose.

Kvėpavimo sistemos pradžia

Paprastai kvėpavimo sistema pradeda formuotis septintą nėštumo savaitę. Šiuo etapu susiformuoja kūdikio plaučių ir kvėpavimo takų pagrindas. Tai sudėtingas procesas, kurio metu vystosi įvairios struktūros, padėsiančios kvėpuoti po gimimo.

Štai kas vyksta:

  • Plaučių pumpurų formavimasis: iš priekinės žarnos iškyla mažos išaugos, o tai reiškia, kad pradeda vystytis plaučiai.
  • Trachėjos vystymasis: pradeda formuotis trachėja, arba trachėja, jungianti plaučius su gerkle.
  • Bronchų medžio formavimasis: vystosi šakoti bronchai ir bronchiolės, sudarantys pagrindą būsimiems oro takams.
  • Alveolių ląstelių atsiradimas: Pradeda formuotis ankstyvosios ląstelės, iš kurių ilgainiui susidarys alveolės – maži oro maišeliai.
  • Surfaktanto gamybos pradžia: Ląstelės pradeda gaminti paviršinio aktyvumo medžiagą – medžiagą, padedančią išlaikyti alveoles atviras, būtiną veiksmingam kvėpavimui po gimdymo.

Šioms struktūroms vystantis, jos ir toliau vystysis viso nėštumo metu. Suprasti šį procesą yra labai svarbu, nes jis lemia jūsų kūdikio gebėjimą savarankiškai kvėpuoti po gimimo.

Prenatalinės priežiūros svarba

Pradėjus vystytis kūdikio kvėpavimo sistemai, prenatalinės priežiūros svarba tampa vis akivaizdesnė. Reguliarūs apsilankymai prieš gimdymą yra labai svarbūs jūsų sveikatai ir kūdikio augimui stebėti. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali anksti nustatyti galimas komplikacijas ir laiku imtis intervencinių priemonių, kurios gali turėti didelės įtakos rezultatams.

Šių apsilankymų metu jums bus atlikti svarbūs tyrimai ir testai, kuriais įvertinama jūsų kūdikio raidos pažanga, įskaitant augimo ir širdies ritmo matavimus. Taip pat aptarsite gyvenimo būdo veiksnius, tokius kaip mityba, fizinis aktyvumas ir narkotinių medžiagų vartojimas, kurie gali turėti įtakos jūsų kūdikio sveikatai. Siekiant skatinti idealų vaisiaus vystymąsi, būtina anksti atkreipti dėmesį į šiuos veiksnius.

Prenatalinė priežiūra taip pat suteikia jums palankią aplinką, kurioje galite užduoti klausimus ir išreikšti susirūpinimą. Šios konsultacijos gali sumažinti nerimą ir padėti jaustis užtikrinčiau artėjant gimdymui.

Be to, nuosekli prenatalinė priežiūra skatina laikytis skiepų ir profilaktinių priemonių, todėl sumažėja infekcijų, galinčių paveikti Jus ir Jūsų kūdikį, rizika.

Dažnai užduodami klausimai

Ko turėčiau tikėtis per pirmąją prenatalinę apžiūrą?

Pirmojo priešgimdyvinio susitikimo metu aptarsite savo ligos istoriją, atliksite fizinę apžiūrą ir galbūt jums bus atliktas ultragarsinis tyrimas. Taip pat sužinosite apie mitybą, prenatalinius vitaminus ir suplanuosite būsimus susitikimus nėštumo eigai stebėti.

Kaip veiksmingai valdyti su nėštumu susijusį nuovargį?

Su nėštumu susijęs nuovargis gali būti panašus į sunkų rūką. Kad jį įveiktumėte, pirmenybę teikite miegui, būkite hidratuoti, valgykite subalansuotą maistą, lengvai mankštinkitės ir suskirstykite užduotis į lengviau įveikiamas dalis. Įsiklausykite į savo kūną ir, kai reikia, pailsėkite.

Ar yra kokių nors konkrečių maisto produktų, kurių šią savaitę reikėtų vengti?

Šią savaitę turėtumėte vengti daug gyvsidabrio turinčios žuvies, nepasterizuotų pieno produktų, žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos mėsos ir per didelio kofeino kiekio. Šie maisto produktai gali kelti pavojų jūsų sveikatai ir besivystančiam kūdikiui, todėl pirmenybę teikite saugesnėms, maistingųjų medžiagų turtingoms alternatyvoms.

Kokie papildai rekomenduojami ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu?

Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu turėtumėte apsvarstyti galimybę vartoti prenatalinius vitaminus su folio rūgštimi, geležimi ir DHA. Nors kai kurie gali praleisti papildus, jie yra būtini jūsų kūdikio vystymuisi ir jūsų bendrai sveikatai šiuo kritiniu laikotarpiu palaikyti.

Kaip stresas gali paveikti vaisiaus vystymąsi šią savaitę?

Stresas gali smarkiai paveikti vaisiaus vystymąsi. Padidėjęs streso hormonų kiekis gali trukdyti augimui ir organų formavimuisi, todėl gali kilti komplikacijų. Labai svarbu valdyti stresą taikant atsipalaidavimo technikas ir paramos sistemas, kad būtų skatinamas sveikas nėštumas.

Išvada

Keliaudami 7 nėštumo savaitę, galvokite apie savo besivystantį kūdikį kaip apie mažytę sėklą, dygstančią šaknimis ir šakomis. Kiekvienas besiformuojantis organas reiškia augimą ir potencialą, kaip pirmieji pavasarį besiskleidžiantys lapai. Šis laikotarpis yra gyvybiškai svarbus būsimai jūsų mažylio sveikatai, todėl dar kartą pabrėžia prenatalinės priežiūros svarbą. Kaip sodininkas rūpinasi savo augalais, taip ir savo kūno ir proto puoselėjimas padės užtikrinti tvirtą pagrindą būsimai nuostabiai kelionei.

Parašykite komentarą